Průvodce výběrem dětské postýlky
 

Jakýkoli nábytek v dětském pokoji musí splňovat všechny bezpečnostní požadavky. Na co si ale dát pozor jako první? Pomůžeme vám na to přijít.

Mezi standardy bezpečné dětské postele patří:

Vzdálenost mezi šprušlemi. Aby se hlavička, ruce nebo nohy dítěte během spánku a odpočinku nezasekly mezi šprušle, neměla by být vzdálenost mezi nimi větší než 6 cm.
Kvalita materiálů. Kolébka nebo postýlka by měla být vyrobena z odolných, hypoalergenních a ekologických materiálů. Jednou z nejlepších možností je přírodní buk - je poměrně pevný a nenáročný na údržbu, má hladký, na dotek příjemný povrch, nedeformuje se a po dlouhou dobu si zachovává estetický vzhled.
Laky a barvy. Dalším důležitým bodem, který by neměl být opomíjen, je kvalita povlaku. Na dětský nábytek by se měly používat laky a barvy na vodní bázi, které pro dítě nepředstavují nebezpečí.
Zpracovatelské prvky. Všechny rohy a hrany postele musí být pečlivě zaobleny a vyleštěny.
Silný rám. Pevnost a stabilita konstrukce závisí na rámu. Pokud se postel kýve a prvky se posouvají nebo deformují, je lepší vyřadit takový výrobek z výběru a vybrat si spolehlivý model.
Výška dna. Moderní postýlky často umožňují upravit polohu podle věku miminka.
 

Několik dalších tipů, které vám pomohou s výběrem dětské postele:
 

Mobilita
Někdy se maminky a tatínkové snaží skloubit domácí práce s péčí o miminko, takže mobilita postýlky je nesmírně důležitá. Je možné, že ji budete během dne přesouvat z místnosti do místnosti, abyste neustále sledovali stav miminka, proto se při nákupu ujistěte, že postýlka snadno projde dveřmi a je vybavena měkkými, tichými kolečky.
 

Kyvadlo/systém pro ukolébání
Některé kolébky nebo postýlky pro novorozence mají speciální systém pro ukolébání. Je to velmi pohodlné a praktické: hladké houpání pomůže vašemu dítěti rychle usnout a vy se o to nebudete muset namáhat – kyvadlo to udělá za vás. Aby se postel sama nehoupala, musí být vybavena speciálními upevňovacími prvky.
 

Možnost přeměnit postýlku
Pokud máte omezený rozpočet nebo nechcete zaneřádit prostor, nejlepší možností by byla rozkládací postýlka. Hodí se téměř do každého dětského pokoje a během pár minut se dokáže proměnit z kolébky pro novorozence v plnohodnotnou postel pro dítě 3-4 let a z postýlky v ohrádku, pohovku popř. stůl se židlemi.
 

Výběr matrace
Matrace musí přesně odpovídat rozměrům postýlky a těsně k ní přiléhat bez mezer a prasklin. Pro miminka jsou vhodné tvrdé a elastické modely s obsahem kokosového vlákna.
 

Dekorativní prvky
Dětské postele jsou často zdobeny hvězdičkami, srdíčky a dalšími prvky, které mohou pro miminko představovat nebezpečí. Pokud si takový model pořídíte, dbejte na to, aby byl dekor dobře zafixovaný, neměl ostré rohy a nedeformoval se. Nevhodné jsou také ozdoby, které jsou ke šprušlím přidělané magnety. 
 

A ještě jeden bonusový tip: nikdy nenahrazujte originální díly postýlky díly z obchodu. Místo toho nakupujte náhradní díly přímo od výrobce.

Pamatujte, že bezpečnost vašeho miminka je prioritou, proto se před nákupem neváhejte zeptat výrobců a postýlku důkladně prozkoumejte.